Pe urmele sfinților din tărâmul iberic

2În seara zilei de sâmbătă 26 august 2017, credincioșii parohiilor ”Sf Iosif cel Nou de la Partoș” din Leon, ”Sf. Sfințitul Mucenic Haralambie” din Lugo și ”Sf. Antonie cel Mare” din Gijon-Oviedo, Protopopiatul de Asturias, însoțiți de preoții parohi, s-au întâlnit unii cu alții și toți cu doi dintre Sfinții mari ai Bisericii lui Hristos la Sanctuarul catolic de la Covadonga din apropierea orașului asturian Cangas de Onis. Basílica Santa María la Real din Covadonga adăpostește chiar sub Sfânta Masă a altarului principal o raclă în care se găsesc părți din Sfintele Moaște ale Sfântului Vasile cel Mare și ale Sfântului Atanasie cel Mare.

Prin bunăvoința vicarului episcopal de Gijon – Oriente care este și superiorul complexului de la Covadonga, Don Adolfo Mariño Gutiérrez, pelerinii noștri au avut posibilitatea de a se ruga împreună celor doi Sfinți și de a săvârși Sfânta Liturghie, iar la final, pentru ca bucuria să le fie deplină, fiecare a îngenunchiat și s-a atins de racla cu Sfintele lor Moaște.

A consemnat: Pr.Prot. Florin Nicolae Goia


Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri