Parohia Boadilla Del Monte şi Brunete şi-a sărbătorit ocrotitorii

20170910 205149Parohia Boadilla Del Monte şi Brunete şi-a sărbătorit în perioada 08-10 septembrie 2017 ocrotitorii, pe Sfântul Prooroc Zaharia şi Dreapta Elisabeta. Înfiinţată  pe data de 12 septembrie 2016 cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Timotei, Episcopul Ortodox Român al Episcopiei Spaniei şi Portugaliei, parohia şi-a închiriat un spaţiu de slujire pe data de 26 noiembrie 2016 iar prima Sfântă Liturghie s-a săvârşit pe 18 Decembrie 2016, deoarece spaţiul actualei biserici a necesitat o reformă totală.

Sărbătoarea Hramului a început Vineri seară cu slujba Vecerniei cu Litie, Sâmbătă dimineaţa s-a săvârşit Sfânta Liturghie într-un sobor de preoţi iar seara s-a săvârşit slujba Vecerniei cu Litie. Duminică, 10 Septembrie după Sfânta Liturghie s-a organizat o agapă împreună cu credincioşii parohiei iar în seara sărbătoarii hramului s-a săvârşit Taina Sfântului Maslu cu participarea a şapte preoţi slujitori din cadrul comunităţii de Madrid.

Îi mulţumim Bunului Dumnezeu pentru binecuvântările revărsate asupra parohiei noastre şi îi rugăm pe Sfinţii noștri ocrotitori să mijlocească pentru noi la tronul Tatălui Ceresc.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri