Proiectul Tabere de Vară 2017 – dus la bun sfârşit

IMG 20170824 WA0012Peste 10000 km parcurşi, peste 100 de tineri participanţi din Spania, Anglia şi România, peste 20 de coordonatori şi mulţi parteneri locali şi internaţionali. Acesta este un scurt rezumat la ceea ce a însemnat proiectul Tabere de Vară 2017 în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Potugaliei. Opt tabere desfăşurate pe parcursul vacanţei de vară au pus în faţa tinerilor o serie de alternative constructive de a petrece timpul liber. Rugăciunea în comun, activităţile de cunoaştere, ateliere diversificate, workshop-uri în limba engleză, drumeţii şi alte activităţi de educaţie non-formală au oferit tinerilor un program educaţional şi duhovnicesc interactiv.

Taberele tematice desfăşurate s-au axat pe cultura şi civilizaţia română, pe iconografie sau pe conversaţii tematice în limba engleză. Taberele preîntâmpină nevoia tinerilor de a se recrea şi de a evada din cotidian, dar mai ales nevoia de a-şi păstra identitatea românească într-o societate multiculturală cu foarte multe provocări.

Taberele oferă momente de spiritualitate, acumularea de cunoştinţe culturale, dezvoltarea gândirii critice şi creative, activităţi de tip treasure hunt, momente de dezvoltare personală, de divertisment şi destindere dar şi de auto-cunoaştere, reflecţie şi introspecţie.

În vara anului 2018 se vor organiza tabere de tineret în locaţii precum Mănăstirea Vilaller, Almeria, Brunete, Mallen ş.a. locaţii din întreaga Spanie. Până în vara viitoare ne puteţi urmări activitatea pe Facebook sau pe site www.taberenationale.ro.

Pr. Flavius Sava – coordonator tabere 

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri