A fost ales noul Arhiereu vicar al Episcopiei Spaniei și Portugaliei

Sinod BORMembrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s-au întrunit astăzi, 15 februarie 2018, la Reşedinţa Patriarhală, sub preşedinţia Părintelui Patriarh Daniel. Astăzi au loc alegeri de noi ierarhi.

În deschiderea lucrărilor, Patriarhul României a prezentat punctele de pe ordinea de zi.

‘Vom aproba, cu ajutorul lui Dumnezeu, mai multe texte privind viaţa şi acatistul unor sfinţi de pe teritoriul ţării noastre care au fost canonizaţi de mai multă vreme, dar nu s-a reuşit până acum să completăm toate slujbele lor’, a spus Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române.

Un element de noutate pentru această şedinţă este alegerea de noi ierarhi. ‘Un Arhiereu vicar pentru Episcopia Ortodoxă Română a Italiei şi un Arhiereu vicar pentru Episcopia Ortodoxă Română a Spaniei şi Portugaliei’, potrivit Preafericirii Sale.

Pentru Episcopia Ortodoxă Română a Spaniei și Portugaliei a fost ales, cu 45 de voturi, ca arhiereu vicar Arhimandritul Teofil Roman, eclesiarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca. Hirotonia va avea loc la Catedrala Episcopală din Madrid.

Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri