Taina Sfântului Maslu în parohia Tortosa

thumbnail 26În Duminica a II-a din Postul Mare, 04 martie 2018, în biserica Parohiei Ortodoxe Romane Nașterea Maicii Domnului din localitatea Tortosa, Spania, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu în sobor de preoți.

La această slujbă au participat Părinți slujitori din Protopopiatul de Barcelona: Părintele Protoiereu Aurel Bundă - Barcelona, Părintele Vasile Băltărețu – Tarragona, Părintele Costinel Purcărea – Manresa, Părintele Ioan Holovcsuck de la parohia de limbă ucraineană din Reus și Părintele paroh Ionuț Cristian Ilie.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor prezenți, Părintele Protoiereu Aurel Bundă a făcut o referire la începutul Rugăciunii a VI-a de la Taina Sfântului Maslu, subliniind caracterul tămăduitor al rănilor Mantuitorului nostru Iisus Hristos.

Părintele paroh Ionuț Cristian Ilie a mulțumit preoților împreună-slujitori și credincioșilor pentru întâlnirea în rugăciune la acest ceas de seară și pentru sacrificiul făcut prin venirea de la sute de kilometri pentru a fi în comuniune în cadrul acestei Sfinte Taine.

Pr.Ionut Cristian Ilie

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri