Slujbă de pomenire pentru victimele atentatului de la Madrid din 11 martie 2004

thumbnailSâmbătă, 10 martie 2018, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei, al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, de la ora 10.00 a săvârșit în Catedrala Ortodoxă Română din Madrid Slujba Parastasului pentru victimele atentatului de la Madrid din 11 martie 2004, soldat cu 192 de morți dintre care 16 de naționalitate română.

La finalul slujbei Preasfinția Sa a ținut un cuvânt în care a vorbit despre importanța păcii în lume dar și în sufletele noastre, făcând o comparație între pacea lui Hristos și pacea lumească, atât de necesară. Pacea noastră vine numai de la Hristos, cu ajutorul Căruia trebuie să căutăm a fi pașnici, a face pace și a ne ruga pentru pace în lume: Pace lumii Tale dăruieşte, bisericilor Tale, preoţilor, conducătorilor țării noastre şi la tot poporul Tău. Că toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit de sus este, pogorând de la Tine, Părintele luminilor... De asemenea Preasfinția Sa a explicat ceor prezenți semnificația colivei.

La acest moment de rugăciune au fost prezente autorități ai corpului diplomatic românesc și diverse autorități spaniole.

Donati
 EUR

magazin virtual

Caută în site

Sfinţii zilei

Anunțuri